Ting blogja

A cikkírás "aranyszabályai"

Értékelés
Már itt az elején tisztáznunk kell valamit. Nem vagyok újságíró, nem tanultam írást, még csak nem is jelent meg fontos helyeken pár posztom. Csupán csak egy egyszerű, amatőr srác vagyok, akinek ez a hobbija. Most pedig szeretném nektek megmutatni a legfontosabb pontokat, ami nélkül egy cikk igazán jó nem lehet.

---------------------------------------------

Kutatómunka

A téves információk közlése számomra nagy hiba. Számtalanszor lehet olyat látni, hogy kikerül egy híroldalra valami olyan infó, ami nem igaz, vagy nem is létezik, és ilyenkor általában a kommentelőknek köszönhető, hogy a sokadik update után lesz csak pontos az egész. Ha valamiben nem vagy biztos, nézz utána, mert nem ciki, és te fogsz jobban járni!

Helyesírás

Általában itt vérzik el minden. Rengeteg olyan bejegyzés található a világhálón amiben csak özönlenek a helyesírási hibák, pedig amúgy elég jó lenne. Ilyenkor érdemes használni a szótárat, vagy a szövegszerkesztőket, mivel leellenőrzi, hogy mindent helyesen írtál-e. Arról nem is beszélve, hogy szebben fog kinézni minden. Most gondolj bele, jobb az, ha azt írom hogy „naygon lyó eza játték, alyánjom midekinek”?!

Szóismétlés

Ismét egy gyakran előforduló hiba, ami tönkreteheti a cikkedet. Leggyakrabban a „van” szót szokták ismételni, pedig az pont egy olyan szó, aminek nagyon sok szinonimája van. Csak egy kicsit elkezded törni a fejed, és máris jobb, színesebb lesz minden.

Sorrend

Ha egyszer belekezdesz valamibe, azt fejezd is be. Egy játéktesztnél lehet ezt a legjobban észrevenni: ha a történetről írsz, akkor 2 sor múlva ne írj a grafikáról, és utána megint a sztoriról, oszd be a véleményed, mindenre jutni fog majd idő.

Kifejtés

„A grafika nálam 10/10, a játékélmény 9/10, a sztori 7/10, és az irányítás 8/10. Köszönöm, hogy elolvastad a cikkemet, remélem tetszett!” Most ez komoly? Sajnos igen, mivel ilyennel mindig lehet találkozni. Ez nem cikk, csak leírtad gyorsan, hogy mi hogyan tetszett. Mindent ki kell bővebben fejteni, ha filmről, játékról, esetleg képregényről írsz tesztet, mivel az olvasó, aki még csak érdeklődik a témáról, az ez alapján mégis hogyan fogja megtudni, hogy neki ezt meg kéne venni, vagy sem? Sehogy, adj bele mindent, inkább legyen hosszabb a poszt, mintsem hogy ilyen rövid.

Dobd fel!

Ha egy újságot olvasol, az írások mellé kerülni szoktak képek, mellékinfók, esetleg érdekességek, amik hangulatot sugároznak az egészbe. Ezt az interneten is meg lehet csinálni, a fontos dolgokat emeld ki, a bekezdések közé tegyél képeket, videókat az adott részről amiről beszélsz, tedd szórakoztatóvá, és még estig sorolhatnám. Azért valld be, hogy te is szívesebben olvasol egy olyan posztot, ami szépen ki van dolgozva, nem?

Ne lopj!

Ha valakinek megtetszik az írásod, és felrakja egy másik oldalra, mintha az övé lenne, az lopásnak számít! Kérdezd meg az alkotót, hogy megengedi-e neked, és mindig írd ki a forrást! Van egy oldal, ahol a játékvilággal kapcsolatos cikkeimet mindig ki szoktam rakni, és jött egy új srác, aki a GTA-ról írt egy összefoglalást. Tele volt helyesírási hibával (ugye, ugye?), és látom, hogy sok bekezdésben hibátlanul vannak leírva részek. Felmentem a Wikipédiára, megkerestem azt, amiről beszélt, és lám, lám, kiderült, hogy azokat onnan másolta.

Ellenőrzés

Miután kész vagy mindennel, szigorúan fontos, hogy olvasd át amit írtál! Mindig akadnak hibák, nyelvhelyességi gondok, szóismétlések, olyan részek, amiket az olvasók nem értenének meg. 10-15 percet vesz igénybe, és utána elkészül a tökéletes cikk.

---------------------------------------------

Miért írtam le ezeket? Hátha valaki tanul belőle majd, és ezentúl megpróbál majd figyelni ezekre a dolgokra is. Mert ezeket nem magunknak írjuk, van aki el is olvassa őket, az csak rajtad múlik, hogy tetszeni fog neki, vagy sem. Köszönöm a figyelmet!

Utoljára módosítva: 2011-07-13, 14:57-kor [ARG:5 UNDEFINED] által

Kategóriák
Általános , Minden egyéb

Hozzászólás

  1. Kacsa logója
    Viszlát, Tanár úr. Vége az órának köszönjük!
  2. Ting logója
    Idézet Kacsa eredeti hozzászólása
    Viszlát, Tanár úr. Vége az órának köszönjük!
    Elfelejtettem házi feladatot adni, mindegy, majd máskor.
  3. YzaaA logója
    ez nekem nagyon jól jött legalább feltudom használni a történetemhez
    hjaj Ting nekem egy elég nagy házim van
  4. Roli logója
    Like! :thumb:
  5. Kacsa logója
    Idézet Ting eredeti hozzászólása
    Elfelejtettem házi feladatot adni, mindegy, majd máskor.
    sokszor volt, hogy a tanár nem adott házit nekünk, és vártuk, hogy kimenjen a teremből, erre amikor már megfogta a kilincset, megszólalt egy hülyegyerek: Rózsa néni, nem ad leckét?
    mi meg. ÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓAAAh az anyádat