drlecter

Értekezés a Dokival - Rise of the Tomb Raider

Értékelés
Megosztanám a véleményemet a Reboot legújabb részéről. Elöljáróban annyit mondanék, hogy nagyon sok helyen olvastam, hogy a játék unalmas. Van egy nagyon régi gamer "vita", miszerint "Mi vagyunk a játékért, vagy a játék van értünk?". Ebbe nem mennék bele, fölösleges is lenne, én a legtöbb esetben mindig is úgy voltam/vagyok vele, hogy azt nézem, én mennyit tehetek a játékért, így az teljes mértékben ki tud nyílni, és (jó esetben) magába szippantani. Nos, aki viszont a másik oldalt erősíti, és úgy játszott a Rise-zal, annak biztosan nem is volt olyan élmény, mint amilyen lehetett volna. Elvégre Kincskereső Kisködmönként funkcionálunk, erről szól a játék, erről szól a "Tomb Raider". Igenis venni kell a fáradtságot és bejárni minél több zegzugot. Azért mondom ezt, mert a játék számomra egy kellemes csalódás lett, bevallom sokkal rosszabbra számítottam. A világot nem váltja meg, de bőven játszható. Kezdjük is az elején.

Trailerek+microsoft: de jó volt látni az első trailert, amit még az E3-on mutattak be, mindenki izgalomba jött. Emlékszem, sok ismerősöm egyszerre használta avatárnak Lara kapucnis képét, én meg néztem, hogy akkor most ki kicsoda. Azután jöttek a trailerek és az egyre több info, melyek egy része kecsegtető volt, de a trailerek nagyon gyengére sikerültek. A legmélyebb pont a lopakodós demó volt nálam, olyan buta AI-t még nem láttam. Majd a vége felé megkaptuk ezt: . Na ez egyedül tetszett! (Illetve a Baba Yaga előzetese volt még jó, de nagyon ügyesen sikerült 1 percben megmutatni kb az összes jó dolgot, így azt be se linkelem, mert ha valaki nem látta, akkor jobb ha nem nézi meg.) Viszont az a bizonyos Fekete Nap a nagy bejelentéssel... soha nem fogom elfelejteni, sem pedig megbocsátani a Squre Enixnek ezért. Nagyon mélyre kerültek ezzel nálam, pedig nagyon kedveltem őket, mint kiadó. Nem akarok nagyon belemenni, se pedig firtatni, de máig nem értem. Igaz a mondás: "Van az a pénz." Ilyet megtenni egy olyan szintű franchisezal, mint a TR, ilyet megtenni egy olyan játékkal, melynek közel 20! éve a mai napig aktív rajongói bázisa van. Nem sok játék mondhatja ezt el magáról. Olyan - urambocsá' - bolond pedig nem voltam, és nem is leszek, hogy csak egy játék miatt vegyek konzolt. Úgyhogy szépen elérték nálam, hogy sokáig ne érdekeljen a játék.

Történet: egyértelműen ez a leggyengébb része az egésznek, nagyon kiszámítható és klisés. Az összes fordulatot előre tudtam. Kár érte, mert a lehetőség adott volt, szerintem sokkal többet és jobbat kihozhattak volna belőle. A Próféta és a népének a storyját amúgy egész korrektül megoldották, nem mondom hogy annyira érdekfeszítő volt, de voltak benne érdekes dolgok és voltaképpen elmondhatjuk, hogy megvolt benne az "akár így is lehetett volna" érzés. A legnagyobb szívfájdalmam, hogy kvázi semmilyen misztikum nem volt benne. Most lehetne azt mondani, hogy újítás, meg így-úgy-amúgy, de egyrészt ez tényleg alap dolog lenne, de amúgy meg az alaptéma miatt indokolt lett volna. Emlékszem milyen jó volt az előző részben az elhagyatottság érzése a szigeten, szabályosan érezni lehetett a gonosz erő munkálkodását, izgalmas volt. Erre fel itt meg erős jóindulattal két vagy három olyan jelenet volt, ami egy kicsi reményt adott - végül meg semmi nem lett az egészből. A vége se tetszett,
Spoiler!
Nagyon sokat kapott érte Rhianna. Anno nagyon sokat hangoztatták, hogy immáron a kezdetektől fogva a tagja volt a csapatnak Rhianna, így sokkal jobban fog tudni segíteni a történet megírásában stb. Mentségére legyen mondva, hogy állítólag ő nagyon sok mindent ellenzett és másképp akart volna, csak hát valami miatt mégsem volt döntő a szava. Viszont meg kell még említenem valamit:
Spoiler!
Nem tudom mi az igazság, és azt sem, hogy végül ki döntött ezen story elemek mellett, de összességében nagyon gyenge lett. Szerintem senkinek sem lenne ellenére, ha összekapnák magukat és a következő (talán utolsó?) részre valami nagyon ütőset raknának össze. A lehetőség bőven adott, szerintem bőven van benne potenciál.
Spoiler!


Sírok+puzzle: Voltaképpen tényleg visszatértek, de! A főszálban alig voltak, főleg nem érdemi (mondjuk az utolsó az nem volt rossz). Opcionális sírokból szerencsére több volt most, azonban úgy ánblokk nem voltak nehezek. Jó persze, volt néhány amiken törtem a fejem, de legtöbbször azokban az esetekben csak bamba voltam Egyébként nagy elismerés az art designereknek, gyönyörűek lettek a sírok. Apróság, de szerintem érdemes megemlíteni: jobban eloszthatták volna az opcionális sírokat, mert főképp 2 nagyobb területen volt a nagy részük. Illetve nekem úgy tűnt, hogy kicsit sokat használták a vizet, mint elemet. Viszont az előző részhez képest mindenképpen előrébb léptek, csak így tovább, többet és nehezebbet!

Level design: talán ez volt a kedvencem az egész játékból, nagyon jó lett, imádtam! Először is gyönyörű helyeken járhattunk, néha csak néztem a tájat és beleéltem magam az egészbe. Másodsorban pedig a keresgélni valók jó része jól el volt rejtve, még ha a térkép segítségét hívtam is elő, sok esetben akkor sem volt egyértelmű, hogy most akkor hol is van a keresendő dolog, vagy hogyan tudnék oda eljutni. Jár a keksz Azért azt még hozzá kell tennem, hogy sok elemet áthoztak az előző részből, és lehettek volna egy picit változatosabbak a helyszínek. Olyan jó lenne, ha következő részben még több olyan helyszín lenne, amiben el lehet veszni. Külön meg kell említeni és kiemelni Szíriát, igazi élmény volt, jól összehozták azt is, csak sajnáltam, hogy olyan rövid rész volt. És bevallom, titkon abban reménykedek, hogy visszajön a régi TR-ekből az, hogy több országba is ellátogatunk.

Zene+hangok: nekem nem tetszett, volt ugyan pár kellemesebb track, például ez: , de igazából egyáltalán nem fogott meg. Az új ötlet, a "Dynamic Percussion System" kreatív volt, két farkas barlangban is igazi horrort éltem át, nagyon jól pumpálta az adrenalint sokszor. A világot viszont nem fogja megváltani. A főtémát is túl sokszor használták fel. A hangokkal nem volt gondom, korrektek voltak és a keverés is hangos volt.

Karakterek: Lara sokat fejlődött magához képest, végre kevesebbet nyavalygott, de sajnos még mindig sokszor rátört a filozofikus hajlam. Nem áll jól neki, el kellene felejteni, nem csak én mondom ezt. Az ő iránya a
Spoiler!
lenne. Az tenne jót Lara karakterének, és a játéknak is, ha nem venné magát annyira komolyan. A főboss karaktere... nos, nem mondom hogy rossz, próbálták árnyalni, de azt se mondom hogy "húúdeottvan!" Hozza amit kell, a komplett egészhez nem tesz hozzá, de nem is vesz el.
Spoiler!
. A végső harc ellene jobb volt, mint az előző részben, bár ez inkább annak tudható be, hogy az előző volt nagyon gagyi.
Spoiler!
Innentől végig spoileres lesz ez a bekezdés. Ana karaktere se fogott meg, kliséhalmaz szinte az egész. Amikor először ránéztem az első cutsceneben, rögtön tudtam hogy gonosz lesz. Jákobról szintén levágtam, hogy ő a Próféta, talán mondanom sem kell, hogy "klisé", Szófia szemei igézőek voltak, ellentétben a karakterével, az olyan semmilyen volt. Kedvenc szakácsunk pedig benne volt a játékban, meg nem is. Mondjuk volt egy jó pillanata, amikor nem lőtte le Konstantint, az tetszett. Sokan felháborodtak, pedig abszolút beleillett a karakterébe.

Szinkron: Camilla tetszett, mérföldekkel jobb volt, mint előzőleg - persze ez annak is köszönhető, hogy nem nyafogott annyit, meg nem volt szem. A főbossnak volt pár jobb mondata, de amúgy mind ő, mind az összes többi karakter szinkronja átlagos volt.

Dokumentumok+relikviák: külön szentelek nekik pár sort, mert megérdemlik. Mindkét keresgélni valóból sokkal több lett, ám szerintem a dokumentumok nem voltak annyira érdekesek, mint a TR13-ban. Persze itt is volt rengeteg jó story, csak ott még jobbak voltak. Volt egy nagyon durva:
Spoiler!
A relikviákat is jó volt kutatni, gyűjteni, szintén jól elrejtették némelyiket, azonban az egyik patchel kapott egy olyan indokolatlan segítséget, hogy hangjelzéssel jelzi, ha közel vagy a titokhoz. Jobb lett volna, ha opcionálisan ki-be lehetett volna kapcsolni ezt a funkciót.

Kihívások: abszolút tetszettek, voltak benne nagyon könnyűek, de akadt olyan, ami tényleg kisebb-nagyobb kihívás elé állított, örültem, hogy ezzel is gazdagodott a játék.
Spoiler!
Érdemes őket keresgélni!

Gameplay+harc: na ez egy igen faramuci helyzet egy sajnálatos öngóllal. Alapjába véve élveztem a gyűjtögetést és a képességeim/tárgyaim fejlesztgetését, de voltaképpen ugyan azt adták el nekünk, mint az előzőben, csak itt most jobban kibontották az egészet. A képességek nagyon sokat segítettek, túlságosan is megkönnyítették a játékot, ezért azt tanácsolom, hogy minimum "Tapasztalt Rabló", de inkább "Túlélő" nehézségi fokon játszattok, mert akkor marad benne még egy pici kihívás. Harcokból szerencsére kevesebb lett és szerintem jót tett a játéknak, hogy bekerült a lopakodás. Hasznos volt és akár izgalmas is lehetett volna, ha... nincs az a bődületesen buta AI. Nagyon kiábrándító volt! És itt jön az öngól: minek építettek ennyit a gyűjtögetés adta fejlesztgetésekre, ha sokkal kevesebb harc van benne, mint az előzőben, ráadásul sunyulni is tudunk, ami szintén megkönnyíti az egészet? Szomorú, hogy nem fordították inkább másra az erőforrásaikat. Mindenki jobban örült volna, ha több és jobb sírok kerülnek inkább bele, vagy éppen még szerteágazóbbak a pályák. Erősen játékstílusfüggő, de tényleg megvan benne a 40 óra játékidő, ami acsivadászattal még tovább kitolható. Van jó pár ötletes acsi, meg jó pár időhúzós is. Volt sokféle keresgélni való is, ahogy fentebb már írtam, jó részüket jól elrejtették. Néha még egy sírbejáratnál is gondolkozni kellett. Összességében amennyire élveztem a játék ezen részét, annyira is csalódott voltam a fenti okok miatt.

Grafika: megmondom az igazat, xbox one-on is nagyon szép volt, de PC-n igazán gyönyörű! Egyáltalán nem gondoltam volna, hogy ilyenre képes még a Foundation motor - még ha tovább is fejlesztették. Igazi 2016-os játék lett, nagyon szépek a textúrák, az effektek, meg úgy maga az egész. Amiért külön piros pont jár, az a grafikai beállítások részletessége, nagyon korrekt szinten mindenki a saját szájízére tudja formázni a megjelenítést. Érthető okokból kell is alá vas rendesen, cserébe viszont nagyon szépen skálázható lett és kiválóan optimalizálták. Teljesen valósághű fizimiskák születtek, szépen csillog a hó meg a jég (mondjuk a hóban járáson még mindig lenne mit javítani), szépek a fények ésatöbbi - mindenképpen meg kell dicsérni a Nixxesst, nem hazudtolták meg önmagukat. Hab a tortán, hogy azóta is több alkalommal patchelték, foglalkoztak vele, és olyan új opciókat tettek bele, mint például a DX12 támogatása, vagy az egyedülálló VXAO. Többet nem is írok ide, aki teheti, nézze meg maga. Halkan azért annyit megjegyzek, ha már technikai részleg, hogy nagyon lassan töltenek be a töltőképernyők. A Witcher 3-nál is, de ott azért lényegesen nagyobb is a terület.

Expedíciók: multi sajnos kimaradt, pedig illő lett volna az előző rész bug halmaza után egy tisztességes kárpótlást adniuk nekünk. Nagyon sokan ezért nem vették meg a játékot egyébként. Ellenben kaptunk helyette pár leaderboards alapú extra játékmódot, melyeket egy kis csavarral fűszereztek a megvásárolható kártyák keretében. A kártyák jól sültek el, széles lett a paletta. Vannak viccesek, vannak könnyítések, de akadnak olyanok is, amik drasztikusan átformálhatják a játékot - ha pedig sok ilyet használunk, akkor valóságos pokol lehet a játék. Négy alap játékmód közül lehet választani: Pontroham, Leszármazottak Ellenállása, Fejezet újrajátszás és Fejezet újrajátszás elit. A Fejezet újrajátszása, plusz az elit verziója nem nagy etvasz, inkább csak acsiszerzésre jó. Lehet pár kört játszani a Leszármazottak Ellenállásával is, amik más játékosok által összeállított küldetésekből tevődnek össze, de engem nem fogtak meg, mert önismétlőek. (Mondtam már, hogy az erre felhasznált erőforrást miért nem másba ölték? Sírok mondjuk?) Ellenben a Pontroham már egy érdekes és izgalmas mód lett.

Hangulat: összességében a játéknak megvolt a saját maga varázsa, ahogy fentebb már mondtam, számomra egy kellemes meglepetés lett, sokkal rosszabbra számítottam. Élveztem a keresgélést, gyűjtögetés, előrelépés történt a sírok tekintetében, gyönyörűek voltak a tájak, ütött a grafika - a többiben meg csalódtam. Összességében ügyesen összehozták 2,5 év alatt, így aki szereti a TR-t, ne hagyja ki, ha más nem, akkor leárazva vegye meg. Jó játékot előre is!


Ennyi volt az alapjáték, de azért ejtenék pár szót a DLC-kről is, mert voltaképpen azok tartják életben a játékot hosszú távon. A különböző ruhákról nem fogok írni, sok van, én anno nem bírtam követni, hogy ki milyen ruhát kap, ha innen vagy onnan rendeli meg a játékot És igazából erősen túlárazottak. Szerencsére azért kaptunk néhányat ingyen is, kedvencem a hófehér expedíciós ruha volt. A ruhák kinézete amúgy többnyire tetszetős és hangulatos.

Endurance: bevallom egyáltalán nem gondoltam volna, hogy ennyire tetszeni fog, nagyon király lett ez a játékmód, van benne bőven kihívás és izgalom, melyet csak tovább lehet fokozni a jól kiválasztott kártyákkal. Szinte végig oda kell figyelni benne és kőkeményen kutatnod kell a túlélésért, de pont ez adja meg a varázsát. Az acsik meg plusz kihívásokat adnak hozzá. Nem sűrűn mondok ilyet, de bőven megéri a 10 Eurós árát, leárazva aztán meg pláne!

Baba Yaga: anno ezt vártam a legjobban - és ebben csalódtam a legnagyobbat. Történetileg hozza az alapjáték színvonalát, azaz totálisan kiszámítható és klisés. Olyan ügyesen csinálták meg, hogy az egész misztikum kb 10-15 percig tart, utána lelövik az egészet. Tényleg mindent lelőttek a trailerben. Legalább az első negyed óra nem volt rossz, volt egy jó kis horrorosabb rész benne, de max. ennyi. A végső bossfight legalább egy kicsit megmentette, az nem volt rossz, sőt, egész hangulatosra sikeredett. A "sír" az tetszett, nem volt elsőre egyértelmű nekem, vagy csak én voltam bamba megint A lámpás kihívás is kreatív volt, piros pont. Illetve a dokumentumok egy részét szintén nagyon jól elrejtették, jó volt őket keresgélni. Elég sok új acsit kapunk, fele a klasszikus sallang, de van benne néhány nagyon kreatív is, azok tetszettek.
Spoiler!
A többi dolog nem számottevő benne szerintem. A fejlesztők azt ígérték, hogy több órás lesz a dlc, nos sajnos ez nem így van. Ha 10 euróért vettem volna meg, akkor bátran kijelentettem volna, hogy az egyik legrosszabb DLC, amivel eddig találkoztam, egyáltalán nem ér meg annyit, max. 5-öt.

Cold Darkness Awakened: kicsi fenntartással vártam, mert nem voltam benne biztos, hogy a zombiság bele fog illeni a játékba. Szerencsére az egyszerű, de korrekt megoldást választották. És azt kell mondjam, szintén nagyon kellemeset csalódtam ebben a DLC-ben is, mert hogy olyan mint egy Endurance, csak horror beütéssel. Komolyan, nagyon félelmetes tud lenni az egész atmoszféra, a hörgések, amikor közlik veled, hogy "Hopsz, észrevettek, feléd tartanak, ja mégsem, egy egész csoport indult meg feléd, rohanj! Magasabb nehézségi fokon már komoly kihívás tud lenni a harc, pláne még ha kártyákkal megnehezítjük hánytatott sorsunkat, akkor jön az igazi kínszenvedés! Az acsik (melyek szintén ötletesre sikeredtek) miatt, de amúgy is, többször végigjátszható. Összességében egy jól eltalált extra mód, amely tovább színesítette a Rise-t. Szerintem megéri a 10 Eurós árat.

És hogy lesz-e még további DLC? Ez a jövő zenéje, bár állítólag igen... http://www.tombraiders.hu/index.php?...r-10&Itemid=13
Címkék: Nincsen Címkék módosítása
Kategóriák
Tomb Raider , Játék

Hozzászólás

  1. Matie logója
    Jó lett a cím És persze a beszámoló is, szépen kivesézted, nagyjából egyet is tudok érteni az elmondottakkal
  2. drlecter logója
    Idézet Matie eredeti hozzászólása
    Jó lett a cím És persze a beszámoló is, szépen kivesézted, nagyjából egyet is tudok érteni az elmondottakkal
    Köszönöm szépen! :d Nagyon örülök, hogy tetszett!
  3. OBig logója
    Tényleg jó volt. És én nem udvarlok.
    A Tr2013 engem még nem fogott meg, lévén én a régi részeket kedvelem, de a Rise már elnyerte e tetszésemet.