drlecter

Witcher 3: Wild Hunt Élménybeszámoló

Értékelés
Közeleg a Blood and Wine, ezért ideje, hogy megírjam az élménybeszámolómat a Witcher 3: Wild Hunt-ról és annak első nagyobb kiegészítőjéről, a Hearts of Stone-ról. De még mielőtt mélyebben belekezdenék, pár dolgot elmondanék. Először is hosszú olvasmány lesz, mert bőven van miről beszélnem. Ellenben érdemes lesz velem tartani, nagyon informatív leszek, így azok is elolvashatják, akik már ismerik a játékot, mert valószínűleg ők is találnak majd benne érdekességeket. Alapvetően spoileres dolgokat is megemlítek majd, de azokat mindig jelölni fogom! A játékot én az 1.08-as patchel kezdtem el, és a legutóbbi 1.12-esel fejeztem be. Nem titok, hogy a játék immáron több, mint 800 díjat zsebelt be, és több, mint 10 millió darabot értékesítettek belőle. Játékosok milliói imádják, sőt mi több, az egekig magasztalják. Valamilyen szinten abszolút méltán, mert ténylegesen példaértékű, amit a CD Projekt RED megalkotott, és bőven kimagaslik a mai játékok langyos közegéből, de rengeteg olyan kisebb-nagyobb hibája van, amik miatt nagyon erős túlzásnak érzem az olyan titulusokat, mint "Az Évtized Játéka" és hasonlók. Értelemszerűen a beszámolóm a saját élményeimen alapul, éppen ezért szubjektív, azonban az összes meglátásomat igyekszem objektíven is alátámasztani. Kezdjünk is bele...


Először is, mindenféleképpen meg kell említeni azt a négy magyar úriembert, akik fáradtságos munkájukkal abszolút hozzátettek a játékhoz! Név szerint: Gelencsér Péter - Senior Level Designer, Szilágyi Csaba - 3D Environment Artist, Török Balázs - Lead Engine Programmer és Vincze László - Audio Designer. Hálás köszönet a munkájukért, igazán kitettek magukért! Másodsorban pedig, hatalmas köszönet jár a Cenegának, aki a játék hazai forgalmazójaként magyar felirattal "dobta föl" a kiadást. Őszintén mondom, tényleg nagyon magas minőségű munka született, abszolút élvezetes és olvasmányos lett, ritka az ilyen. Ahol viccesnek kellett lenni, ott vicces volt, ahol lírikusnak, ott lírikus volt, ahol pedig keményen oda kellett szólni, ott odaszólt. Mondjuk nem is csoda, hogy ilyen jó lett a magyarítás, hiszen ugyan az a csapat készítette, akik a Witcher 2: Assassin's of Kings-hez is. (Igaz, ott volt azért jó pár hiba is, mint pl. végig keverték a kormányzó és a parancsnok rangokat, vagy a lefordított szöveg köszönőviszonyban sem volt az eredeti szöveggel. Bár szerintem a legnagyobb hiba az volt, hogy nagyon sokat finomítottak a durvább szövegeken, ami teljesen fölösleges volt, lévén ez egy 18+os játék, ami felnőtteknek szól. Több kritikát is kaptak ezért.) Persze tökéletesség nincs, egy-két apró hiba itt is előfordult. Közülük csak egyett emelnék ki, miszerint néhány döntési lehetőségnél egy-egy adott sor fordítása és az azt követő válaszok közötti nem mindig volt összhang, így azokban az esetekben másképpen fogalmazta meg Geralt a mondandóját, mint amire elsőre gondolt volna az ember, amikor elolvasta a lehetőséget, ez pedig egy kicsit zavaró volt, mert hiába ismerem Geralt szarkasztikus stílusát, nem feltétlen azt választottam volna, amit. Amúgy nem nagy hiba ez, egyrészt mert csak néhány esetben volt így, másrészt pedig ha jól emlékszem, annyira nagyon lényegi változást nem hozott volna - csak hát ezt elsőre nem tudja az ember.

Trailerek: szinte kivétel nélkül az összeset imádtam, nagyon jók és hangulatosak voltak. Mindig örültem, amikor láthattam a legújabbakat, izgatottam vártam, hogy végre jelenjen már meg! De ez így van jól. Eleinte nem nagyon árultak el sok dolgot a játékról, majd ahogy haladtunk előre a megjelenési dátumhoz, úgy mutattak egyre többet. A végére azonban sikerült beleesniük a saját csapdájukba szerintem, ugyanis aki végig figyelemmel követte őket, az úgy járt mint én, azaz egy kicsit túl sokat látott a játékból. Nem a történetre gondolok, mert ott szerencsére a minimálisnál csak egy kevéssel többet láthattunk előre, hanem a level designra. A játék ezen része sajnos hátrányba került, mert szerintem túl sok egyedi helyszínt mutattak meg belőle. Aláírom, természetesen attól még, hogy nagy totálban látjuk a helyszíneket, abszolút nem láttuk az egészet azokról, bőven van még mit felfedezni ott (is). Igen ám, de úgy látom kevés fejlesztő van tisztában, hogy amit a leendő játékos előre tud, az már nem feltétlenül fogja kiváltani azt az érzést, mint amikor elsőre megláttam a Deadwight/Lúdbérc erdőt a Hearts of Stone-ban. Elveszik a varázs. (Ilyen dolog például az, amikor a nagyszerű youtube miatt már jóval a játék elkezdése előtt megtudtam a Wild Hunt/Vadak bossainak neveit. Voltaképpen nem spoiler, de akkor is oda lett a misztikum.) Illetve két trailerből egyértelműen ki lehetett következtetni, hogy
Spoiler!
. Nem ismertem a karakterét, de mikor megláttam először, már tudtam mi lesz. Figyelhettek volna jobban. Apróság, de megemlítem, hogy a játék kiadásához közelítve az egyik senior level designer azt nyilatkozta, hogy nem nézte meg a játék végét, nem is dolgozott azon. Ezzel semmi baj nincs, csak kicsit óvatosabban is fogalmazhatott volna, mert úgy is lejöhet az embereknek, hogy "Na a Főnök visszaélt a pozíciójával." Másik apró dolog, a Witcher és a Trónok Harca világa között van egy apró hasonlóság, miszerint mindkettő eléggé brutális. Az előzetesekben pedig túl sok lefejezést, gyilkolást és még egy máglyahalált is megmutattak. Persze ezek csak részetek, de akkor is csökken a varázs, mert nem újdonságnak hat, hiszen már láthattuk őket.


Downgrade/Grafikai "lebutítás": sokak fájó pontja. Igen, tényleg érezhetően gyengébb lett a végleges verzió (legalábbis az első trailerékhez képest), de ez nem feltétlen baj. Anno szinte naprakész voltam a fejlesztésből és tisztán emlékszem mennyi negatív kritikát kapott a CDPR ezért. Anno két buildet is készítettek és dönteniük kellett, hogy melyik mellett teszik le a voksukat. Azért döntöttek e mellett a verzió mellett, mert ennél szebbek és jobbak voltak a fény- és világítás effektek. Mondjuk az én nagy szívfájdalmam nem is a downgrade volt, hanem hogy a 2014-es E3-as demohoz képest eléggé megváltoztatták a játék színvilágát. Szerintem lényegesen jobb volt az a változat. Egy szó, mint száz, downgrade ide vagy oda, azért a tekintetben is logikus volt ez a lépés, hogy ne legyen olyan nagy a különbség a PC-s és a konzolos kiadások között. Osztom azoknak a véleményét, akik szerint a konzolok negatív hatással vannak a PC-s játékok fejlődésére. Hihetetlenül drága a játékfejlesztés, hát még a AAA-s címeké, ezért érthető, ha egy mai játéknak célszerű multiplatformra megjelenni, mert ha csak teszem azt PC-re jelenne meg, akkor elesne egy várhatóan nagy bevételből, mert az nem titok, hogy manapság igen nagy a kereslet a konzolokra. Illetve azt még hozzátenném, hogyha maradnak a korábbi bulidjüknél, akkor olyan bitang erős gép kellett volna hozzá, hogy a legtöbb PC-s játékosnak az nagy hátrány lett volna. Így megmaradtak a korrekt középúttal, amivel mindenki jól járt.

16 ingyen DLC, avagy "Kenyeret és cirkuszt a népnek!": 16 ingyen DLC, melyik kiadó tenné ezt meg... ? Nem sokan, az biztos! Tényleg nagyon kedves gesztus volt tőlük, és ugyan tényleg nem akarom elvenni senki kedvét, de ez szimplán csak egy nagyon jó marketingfogás volt. Nincs ezzel semmi baj, kell az is, az RPG amúgy is egy rétegműfaj, meg nagy a piac, sok a konkurencia. Azért az gyorsan hozzáteszem, ezzel egyáltalán nem azt akartam mondani, hogy a CDPR egy szemét cég, dehogyis! Csak azért van már pár évnyi tapasztalatom a kereskedelemben, így látok dolgokat. Miért is volt ez jó nekik? Egyrészt mert elmondhatják azt, hogy "16 ingyen DLC-t adunk a játékhoz, ha megveszed", másrészt több hónapig ezzel a köztudatban voltak, harmadrészt pedig játékfejlesztői szempontból sem utolsó húzás, mert így azokon a contenteken több idejük volt dolgozni. Igaz, így is előfordultak bugos questek, de hát egy ilyen nagy játéknál ez belefér. Lássuk akkor, miket kaptunk ingyé':

Temeriai Páncélkészlet: jól nézett ki, jók voltak a statjai és sokáig jól szolgált, tetszett.
Haj és szakáll: hááát, ha ezért pénzt kértek volna... persze egyéni ízlésfüggő, hogy kinek mi tetszik, de szerintem a legtöbbje nagyon rosszul nézett ki, abszolút nem illett Geralthoz.
Alternatív kinézet Yennefernek: alapvetően jól nézett ki (bár az a combfix kicsit erős nekem ) és illett is Yenhez, de az alapruhájától szerintem nem jobb.
Eltűnt bányászok misszió: nem volt rossz, de nem aléltam el tőle, ráadásul nagyon rövid is volt. Legalább a végén volt egy nem rossz döntés.
Nilfgardi Páncélkészlet: jól nézett ki, jók voltak a statjai és sokáig jól szolgált, tetszett.
Elit Számszeríjkészlet: nem voltak rosszak, de igazából a világot nem váltották meg. Apró kiegészítés, nem több.
Bolondok Aranya misszió: ez nem tetszett, voltaképpen az
Spoiler!
alapult, amit meg sokan ismernek, így könnyen ki lehetett találni, hogy mi a helyzet. Volt benne egy apró jó dolog:
Spoiler!
A küldetés végén pedig a szokásos döntéshelyzet, amit ki-ki eldönthetett.
Spoiler!

Balladai Hősök - Alternatív Gwent kinézet: ez ötletes volt, tetszett.
Farkas iskola Páncélkészlet misszió: ez nagyon jó volt, nagyon tetszett. Királyul néz ki a páncél, nagyon jól használható és némelyik diagram elég jól el volt rejtve, élvezet volt keresgélni. Piros pont.
Alternatív kinézet Trissnek: alapvetően jól néz ki a ruha, de egyáltalán nem illik Trisshez, sose használtam.
Skellige Legkeresettebbje misszió: nagyon jól indult a küldetés, izgalmas volt, de két okból se tetszett a vége.
Spoiler!
A küldetés alapötlete amúgy nagyon tetszett, dicséret jár érte.
Skelligei páncélkészlet: jól nézett ki, jók voltak a statjai és sokáig jól szolgált, tetszett. Ráadásul van egy sokkal erősebb verzió is, ha később is szeretnéd használni.
Alternatív kinézet Cirinek: alapvetően jól néz ki a ruha, de egyáltalán nem illik Cirihez, sose használtam.
Ahol a Macska és a Farkas játszik... misszió: egész korrekt kis quest volt, bár én az elején picit másra számítottam
Spoiler!
. A végén pedig az elmaradhatatlan döntéshelyzet Apró hátrány, hogy nem árt hozzá ismerni Geralt egyik háttértörténetét az Utolsó Kívánság c. könyvből, úgy jobban átjön az egész.
Spoiler!

Új Kivégzőanimációk: szerintem nem kell mondanom: nagyon tetszett!
Új Játék+ mód: még nem próbáltam, de biztos jó lesz

Voltaképpen elmondhatjuk, hogy ezek olyan in-game contentek voltak, amik amúgy is benne lettek volna a játékba, csak kivágták őket a fenti okok miatt. Nem lett volna korrekt pénzt kérni értük. Majd pedig végre megjelent a játék. Nagyon rég nem éreztem azt az izgatottságot, amikor elkezdtem telepíteni, hát még amikor először elindítottam És milyen lehetett az arcom, amikor nem akart elindulni, még sokadjára se Szerencsére a kicsivel később érkező első patch megoldotta a dolgokat. És nem hittem volna, de újra átélhettem még egyszer az "vizsgadrukk" érzést, amikor a főszál utolsó küldetése előtt voltam. Szabályosan nem mertem nekikezdeni Talán érthető is volt az izgalmam, mert annyi sok játékóra és meghozott döntés után végre kiderül, hogy milyen sors jut nekem...
Spoiler!

Folytatom azzal, ami talán a legjobban tetszett.

Zene: nem találok szavakat, engem nagyon megfogott. Ilyen jó soundtrackből csak elvétve van. Tényleg, komolyan mondom, valami olyan szintet sikerült megütniük, amiből nagyon kevés van. Valami eszméletlenül jó lett a zene! De nem arról van szó, hogy 10-20 szám nagyon tetszik, nem. Itt konkrétan az összes tracket imádom! Hangulatos, drámai, érzékeny, vicces, epikus, szomorú, néha történetet mesél el és még sorolhatnám a jelzőket. Ha valaki azt mondaná, hogy találomra mond 25 számcímet, akkor azonnal tudnám őket dúdolni, mert még mindig itt zengenek a fülemben. Nem egyszer azon kaptam magam a végigjátszásom során, hogy egy-egy szám nem megy ki a fejemből - pedig nem is játszottam akkor éppen! Figyeljétek csak a két szám közötti parádés átmenetet meg, 9:23-tól kezdődik az a jelenet. Annyi nagy pillanat van benne, imádtam a Vadak főtémáját, ami kellően baljós és vészjósló lett (egy picivel több misztikummal talán még jobb lett volna), hatalmas adrenalin bomba volt sok harci zene, de volt hogy egy tragikus jelenetsornál csak "csendben" ültem. Érdekesség, hogy olyan intelligens programot használtak, ami a zenét aszerint keveri, hogy hány ellenféllel harcolsz, minél többen vannak, úgy fog felépülni, úgy kerül hozzá egyre több elem és úgy lesz egyre erősebb is. Vagy például az is említésre méltó, hogy területenként eltérő harci zenéket hallhatunk. De nem ám úgy, hogy a három nagy területet (Velen, Novigrad, Skellige) vesszük alapul, hanem mindegyik nagy területet fel lehet osztani kisebb részekre. Más zene szól pl Velen mocsarainál, mint mondjuk az Akasztott Ember Fájánál. Az biztos, hogy egy életre megjegyeztem Marcin Przybyłowicz, Mikołaj Stroiński és a Percival zenekar nevét. Pici építő jellegű kritika, Ciri témáját agyonhasználták (anno még John Williams is belefutott ebbe a hibába a Star Wars kapcsán, de tanult belőle) és főleg magasabb szinteken igen gyakran előfordult, hogy sokkal hamarabb véget ért egy-egy harc, minthogy be tudott volna indulni a zene.


Hangok: szintén nagyon jól sikerültek, abszolút látható/hallható benne az odafigyelés, amivel készült. Változatosak, eredetiek, némelyik eléggé jellegzetes, sikerült jól megadni mindennek a saját karakterét. Talán mondanom sem kell, hogy itt is minden tökéletesen alkalmazkodik a látványhoz és a helyszínekhez. Talán csak annyi észrevétel, hogy a környezeti és az effekt hangokat keverhették volna egy picit erősebbre, bár ez stílusfüggő is lehet, én szeretem ha hangos Illetve a Drakonoidok "szenvedő" hangja, mikor pl meg ignizem őket, lehetett volna változatosabb, szinte ugyanaz mindnek.

Level+Environment Design: unalmas tudom, de ez is nagyon jó volt! Gyönyörű tájakon kalandozhattam, mindegyik régiónak megvolt a saját érdekessége és egyedisége. Hiszitek vagy sem, de minden egyes fát ők maguk raktak le, ami nem kis teljesítmény. Mindenképpen meg kell említenem Novigradot, aminél az utolsó utcakövet is ők maguk építették. Észbontó lett a végeredmény, megérte annyit gürizni vele. Meg merem kockáztatni, hogy a videójáték történelem egyik legjobb városa most Novigrad. Elcsépelt, de tényleg él és lélegzik. Az egyik kedvencem ezen a fronton az az élővilág. Megkockáztatom, nincs még egy ennyire változatos és részletgazdag a mai piacon. Több, mint 10 féle állattal találkozhatunk, akik nem csak párosával vannak ott, hanem egészen nagy csoportokban. Lovak, madarak, kecskék, nyulak, disznók, tehenek stb, minden, mi szem-szájnak ingere. Máig emlékszem, amikor egy kisebb mellékküldetés miatt gyorsan elugrottam Skelligére... elsőre megvolt a wow érzés. Rögtön azt kérdeztem magamtól, hogy Skyrimabb-e a Skyrimnál? Aztán persze elvetettem gyorsan, mert nem lenne korrekt az összehasonlítás, de tagadhatatlan, hogy gyönyörű volt. Slusszpoén, hogy csak az egyik kisebb sziget volt. A zene pedig megkoronázta az egészet. Azonban mind a level designban, mind az environment/környezeti designban csalódtam valamelyest, így nem teljes az örömöm. Elismerem, hogy nagyon egyben van az egész világ, ez tagadhatatlan. Viszont az a baj, hogy bizonyos szempontokban meg túlságosan is steril, ugyanazokat az elemeket túl sokszor használták fel. Ráadásul kevés az olyan terület, ami igazán emlékezetes. Továbbá hiányoltam az igazi erdős részeket, ahol nagyon sűrűn vannak a fák. Van persze rengeteg szép meg jó hely, de olyan, ami lényegesen kirívóbb, mint a többi, kevés. Ettől eltekintve tényleg élvezet végigcsatangolni az egész mapon, ami nem kevesebb, mint 136 ezer négyzetkilométer. A végére még egy apró észrevétel: legalább ebben a játékban elfelejthették volna a fehérrel jelölt platform részeket, nagy csalódás volt számomra. Az egészet tekintve nem sok olyan hely van, ahol megtalálható, így kár, hogy ezt a megoldást preferálták. Sokkal élvezetesebb lett volna, ha én kereshetem meg a helyes utat, egyik részen se lett volna annyival nehezebb dolgom, ellenben adhatott volna egy kis pluszt. Apróság, de említést érdemel, a barlangoknál visszatértek a Witcher első részében látott színvilághoz, ami jót tett a játéknak. Fun fact: Tudtátok hogy az egyik mellékküldetés konkrétan lefedi az egyik teljes skelligei miniszigetet?
Spoiler!


Programozás+Engine+Optimalizálás: temérdek negatív kritika érte a csapatot ezek miatt, sőt néha még mostanság is találkozok ilyenekkel. Kezdetben rengeteg bugos küldetés volt, mind a fő- mind a mellékszálakon, drága lovunk, Keszeg, közel volt az irányíthatatlanhoz (mondjuk nálam még ma is előfordul, hogy nem ugrik elsőre), nem tölt be a textúra vagy effekt, egymásba mentek az emberek, pálya alá estünk, harc közben Geralt szó nélkül elteszi a kardját, te meg nézel, hogy mi van (elvétve ugyan, de a mai napig találkozok ezzel is), a háztetők helyett fekete folt van, hibás a térkép, elcsúsznak vagy összefolynak a fejek, de említhetném azt a jellegzetes mozdulatsort, amikor a lovunk nyergében igen érdekesen sikerült lejutni egy hegyről A motorjuk a házi fejlesztésű Red Engine 3-as változata, ami egy nagyon jó motor szerintem. (Már a Witcher 2-höz használt Red Engine 2-es is olyan dolgokat tudott, hogy megszólalt. Nézzétek meg a második részt grafikailag, szerintem még a mai napig megállja a helyét.) Természetesen egy ekkora játéknál abszolút érthető, ha valami nem a rendeltetésének megfelelően működik, mégis úgy érzem, hogy hiába 2x3 hónapot csúsztatták a megjelenést, nem ártott volna még egy kis idő neki. Nem azt mondom, hogy vállalhatatlan volt az indulás, de negatív kommentek ezrei hirdették az ellenkezőjét. Egyébként szuper az engine, rengeteg olyan dolgot képesek vele elérni, amit mások máshol meg nem. Mivel ugye én a jóval későbbi 1.08-as patch után kezdtem bele, az ilyesfajta hibák jó része nekem szerencsére kimaradt. Persze akadtak benne kisebb-nagyobb dolgok, pár kifagyásom is volt, de összességében elmondhatom, hogy hirtelen most nem emlékszem olyanra, ami miatt idegbeteg lettem volna. Sok esetben inkább röhögtem, pl: http://steamcommunity.com/sharedfile.../?id=678653170 Az optimalizálás pedig szerintem jól sikerült, nekem nincs meg az ajánlott konfiguráció, mégis élvezhető sebességben közel minden maxon van. Néhány későbbi patch után pedig még jobb lett. Faramuci helyzetben lehettek amúgy a programozók, mert attól, hogy kiadnak egy patchet, az egyrészt nem feltétlenül jelenti azt, hogy minden megoldódik, másrészt könnyen előfordulhat, hogy valamit kijavít, de valamit elront, pláne egy ekkora szintű játéknál. Az egész programozási folyamat legjobb részét viszont a végére hagytam: nincs töltőképernyő! Illetve van, de tényleg csak azokban az esetekben, melyeknél nélkülözhetetlenek: játék indítása, gyors utazás és halál. És voltaképpen ennyi. Több évig fejlesztették csak ezt a részét a játéknak, de vitathatatlan, hogy maradéktalanul megérte! Két zavaró dologgal viszont találkoztam, több esetben a cutscenek nem voltak folyamatosak, két jelenet között indokolatlanul sokszor beadta a fekete képernyőt loading felirattal. A másik meg, hogy az utóbbi néhány patch óta néha irgalmatlanul hosszúak lettek a töltőképernyők. Ezekre jobban figyelhettek volna, azonban ez mit sem von le az érdemükből.

Szinkron+Párbeszédek: valami félelmetesen magas színvonal az angol szinkron! Messze az egyik legjobb minőség, amivel találkozhat az ember. Nagyon sokan mondták, hogy Geralt hangja monoton és unalmas, de hát ő eleve egy ilyen karakter. És mégis, ha az ember hegyezi a fülét és odafigyel, akkor rájön, hogy mekkora performancet is csinált Doug Cockle. Nagy élvezet volt hallgatni a szarkasztikus megnyilvánulásait, ahogy egy-egy szónál megemelte egy picit a hangját, vagy a sajátságos beszólásokat. És pont hogy Geralt "karót nyelt" karaktere miatt ekkora teljesítmény az övé, mivel eleve plusz nehézséggel indult! Erre szokták mondani, "A színész megtalálta a szerepét." Szinte kivétel nélkül az összes többi szereplőt ki tudom emelni, szintén élvezetes és nagy öröm volt hallani a mondandójukat. Nem is nagyon akarok kiemelni senkit, mert az egész úgy volt jó, ahogy volt! Itt egy kis ízelítő, viszont értelemszerűen spoileres: Azt azért sajnáltam, hogy
Spoiler!
kevés sor jutott, kíváncsi lettem volna még rá. A párbeszédek terén szintén csak szuperlatívuszokban tudok beszélni, nagyon igényes és összetett lett. Nem mondom, pár helyen lehetett volna jobb, vagy csak több opció, de összességében abszolút büszke lehet rá mindenki, akinek köze volt hozzá. Ha kell, akkor vicces volt, ha oda kellett szólni, akkor ütött. Olyannyira odafigyeltek erre is, hogy az NPC-k akár beszélhetnek a tetteidről. Mindenképpen érdemes rájuk is figyelni, mert előfordul, hogy plusz infokat tudhatunk meg tőlük a világról, pl: miért is ferde Triss háza. És akkor itt említeném meg a humort. Már az előző két részben is nagyon jó poénok voltak, de szerintem ebben a részben voltak messze a legjobbak. Annyi, de tényleg, annyi poén van benne, hogy már csak ezért is megéri játszani vele.
Spoiler!
Néha azonban nem árt, ha ismeri az ember a könyveket, mert rengeteg utalás van rájuk.
Spoiler!
Itt említeném meg az Easter eggeket is, egyszer anno végignéztem a listát, és meglepődtem, hogy mennyi van, nem számoltam össze, de jóval több, mint 100! Hanem 2-300, csak a Jóisten tudja. A legkülönfélébb "húsvéti tojásokkal" találkozhatunk, vannak filmes, zenés, pop kulturális és megannyi más. A teljesség igénye nélkül: Trónok Harca, Star Wars, Tomb Raider, Monty Python, Madonna, Ponyvaregény, Django Elszabadul, Hófehérke és a hét törpe, Piroska és a farkas, Gyűrűk Ura, 300, Doctor Who, Skyrim, Fallout, GOG, sőt még a saját logojukkal is találkozhattok! Itt egy rövid lista: http://witcher.wikia.com/wiki/The_Wi...ure_References

Grafika+animációk: bámulatos és nagyon részletgazdag, gondolok itt például arra, hogy jól látszódik a ruhák anyagösszetétele. Downgrade ide-oda, még így is megszólal a játék, annyira gyönyörű. Ha nem csinálok semmit, csak egy helyben állok vagy sétálok, akkor sem unatkozok, annyira jól összerakták. Ha pedig hozzáveszem a zenét és a hangokat, akkor egy olyan audiovizuális élményt kapok, ami szinte páratlan. Az arcokról akkor már ne is beszéljünk, hihetetlenül jól megcsinálták azt is. Az egyik legvalósághűbb játék ebben a kategóriában. Azért annyit hozzátennék, hogy a készítők azt ígérték, nem lesz két egyforma arca az NPC-knek, nos ez nem jött össze. Amúgy annyira nem zavaró, sok esetben azért tűnt csak fel nekem, mert annyira jellegzetes egy-egy karakter arcvonása, hogy sokra még ma is emlékszem. Animációk terén sincs szégyenkeznivaló, igaz ott inkább a fő dolgok vannak kiemelkedően megcsinálva, a sok kisebb-nagyobb apróságra már nem mindig jutott idő, ott azért látható a minőségbeli különbség, pl.: egyes helyzetekben az evés-ivás. Ellenben a főbb dolgok ütnek. Ilyen Geralt arcmimikája vagy harci mozdulatai, nagyon egyben vannak. Fun fact 2: Tudtátok, hogy a három nagy régió napszakai mind különbözőek? Mondjuk hiányoltam Skelligéről az igazi hóvihart, kár hogy kimaradt. Geralt folyamatosan növő szakálláról meg szerintem nem kell beszélnem. Külön szót érdemel a nagyon pöpec időjárás rendszer is. Itt nem úgy van, mint a legtöbb esetben, fényes nap-hirtelen zuhé-megint fényes nap, hanem itt pl. egy viharnál látni lehet az előjeleket, és az elmúlása utáni jeleket is - nagyon jól megcsinálták!

Történet: itt ketté kell osztanom.
Főszál: nem könnyű erről beszélnem, talán a legnehezebb, mert egyszerre nagyon jó és rossz is. Nagyon nehéz nem spoileresen írni, ezért innentől az leszek. Aki a rövid verzióra kíváncsi, annak elmondom, hogy vannak benne nagyon jó pillanatok és kellően változatos is a nagy kaland, de összességében csalódott vagyok. Nem azért mert olyan rossz lenne, messze nem erről van szó, hanem mert sokkal többet és jobbat kihozhattak volna. Spoiler: Az alcím miatt beszéljünk először a Vadakról. Nagyon kíváncsi voltam rájuk, már az előző részekben egy olyan biztató alapot adtak nekik, hogy tűkön ülve vártam a velük való elkerülhetetlen találkozást. A Sword of Destiny című trailerben volt egy mondata Eredinnek: "Each choice will lead to a greater evil." Hát én nagyon beizgultam erre a mondatra. Akkoriban még nem nagyon voltam tisztában az alap dolgokkal se, de azt tudtam, hogy van valamilyen Prófécia, meg a Vadak keresik Cirit, akit Geralt mindenáron meg akar védeni, mert ő a megjövendölt gyermek stb. Viszont nagyon nem tudtam semmi konkrétat. Ez az egész nekem úgy jött le, hogy a Próféciában meg vagyon írva, hogy majd a hős Geraltnak számtalan akadályt le kell küzdenie, tűzön-vízen át átmegy, hogy elérje célját, de akármit is tesz, nem fog jól kijönni belőle. A Witcher 2-ben is volt egy jó mondat a Vadakról: "Egy lidércet nem lehet megölni, csak elűzni, ezt minden Witcher tudja." Pluszba még tudtam annyi kiegészítést, hogy a Vadak egy kísértetlovas csoport, akik háborút hoznak magukkal és gyerekeket rabolnak el. Ennek az egésznek volt egy olyan jó misztikus-izgalmas-kissé horroros beütése, ami számomra megidézte gyerekkorom kedvenc regényeit, a KJK-kat. (Piros pont aki tudja miről van szó ) Na mondom akkor ebből valami olyan jó dolog lesz, mint amit azokban olvashattam. Azzal a gondolattal is eljátszottam, hogy mivel lidércek, meg így-úgy-amúgy, valami speckó fegyver fog kelleni ellenük, amit majd kalandos úton keresztül szerzek meg. Amolyan klasszikusan Meg sok minden más is az eszembe jutott, lévén rengeteg lehetőség volt bennük. Erre fel mit kaptunk? Álarcosbált játszó tündéket, akik egy másik világból akarják megszállni a miénket, mert az övék hanyatlásnak indult, majdnem kipusztultak már, ezért a vezérük (mivel mi sem egyszerűbb) nekiáll hódítót játszani. Persze velünk kezdi és kell neki Ciri, mert neki van meg a szuperhatalma. Pluszba még a királyuk, Eredin, az egyik lehető leggyengébb főgonosz sablonkarakter a maga király mérgezésével - azt amúgy is általában a nők használják. Szóval egyáltalán nem azt kaptam amit vártam, nagyon csalódott vagyok emiatt. De ez még egy dolog, ha legalább lenne bennük valami plusz, de nincs. Semmi. Persze jól néznek ki, nagyon jó a zenei témájuk, és míg nem ismered meg a hátterüket, addig tartasz is tőlük, hiszen tényleg "badass"-ek addig, de utána jön a feketeleves és rájössz, hogy ez is bizony sok hűhó volt semmiért. Az egész játékbéli szerepük kb annyi, hogy felbukkannak, gyorsan megmenekülünk előlük, majd bevárjuk őket Kaer Morhennél, csata, majd indul a bosszúhadjárat. Amúgy az egész Vadak egy valóban létező szláv mítoszon alapult, mint ahogy kb az egész játék is. De mondok is néhány jó dolgot. Imlerith egy egyszerű harcos karakter, aki a harcért él, a világot ez sem váltja meg, de azt a pár rövid jelenetét jól hozza. Mondjuk számomra kiábrándító volt látni, ahogy a nagy misztikus Wild Hunt élharcosa a buzogányával veri a rácsos kaput. Caranthir tetszett, sejtelmes és titokzatos volt, de szerintem belőle is többet kihozhattak volna. Eredint pedig már leszidtam Apróság, de jó ötlet volt, hogy a legelső boss fight ellenük nem a három főnök ellen volt. Vagy még az egyik korai trailerben megemlítette az egyik vezető író, hogy négy vezérük van, azonban utána soha nem mondták el, képeken is, videókban is, mindig csak azt a hármat láttuk, a negyediket titokban tartották. Szerintem sokaknak fel sem tűnt, nem nagyon láttam, hogy megjegyezték volna ezt. Ha simán csak valamilyen klasszikus megoldást választottak volna, még azzal is jobban jártak volna. És nem csak én látom így, rengetegen megszólták őket a Vadak és kiváltképp Eredin karizmatikusságának hiánya miatt. A Banyák sokkal jobbak voltak - őket nagyon jól eltalálták!

Ennyit a Vadakról, jöjjön a többi része a főszálnak. Nagyon jó és epikus lett, de szerintem egy fantasy sokkal többet elbír, több bátorság kellett volna az íróknak. Ellenben tényleg nagyon változatos lett, rengeteg különféle dolgot csinálhatunk benne
Spoiler!
Mivel erről is nehéz spoiler mentesen beszélni, ezért jelzem megint, hogy innentől spoileres az egész! Két fő gondom volt. Az egyik, hogy voltaképpen a kaland nagyobbik része abból áll, hogy Geralt megy, találkozik valakivel, segít neki az infokért, megy tovább, találkozik valakivel, megszerzi az infokat, és ezt még kétszer eljátszották, tehát összesen négyszer volt ez az alap kiindulási pont. Nem sok ez egy kicsit? A maradék részt pedig viszonylag gyorsan lezavarták. Merthogy miután meglett Ciri, gyorsan visszamentek Kaer Morhenbe, megvolt a csata, felkészültek a visszavágóra, összegyűjtöttük a csapatunkat és a végső csata. Az sem volt az ínyemre, hogy több helyen fölösleges időhúzásos dolgokat éreztem, amik lassították a cselekményt, semhogy előrébb mozdítsák. Nem feltétlenül voltak azok rossz dolgok, de nem volt kiegyensúlyozott a játék ritmusa. A másik dolog pedig, hogy pontosan azokból a dolgokból volt kevés, amiket már nagyon nagyon vártunk. Gondolok itt pl a Kaer Morheni csatára, ami a játék egyik legjobb része - bár azért hiányzott onnan egy boss fight! -, a világok közötti utazásra, ami nagyon kreatív ötlet volt, de max fél óra volt mindennel együtt az egész, pedig szerintem senki sem haragudott volna, ha még 2-3 olyan különleges világba elbarangolhattunk volna. Az utolsó küldetés pedig úgy volt rossz, ahogy volt. Mindenki izgatottan várta, hogy mi lesz, hogyan csavarják meg, erre fel a két utolsó nagy boss fight között volt kb 5-10 perc max. Eredin, aki a Vadak Királya/King of the Wild Hunt (milyen jó ezt már csak leírni is) nagyon gyenge főboss lett. Még valamilyen szinten el tudom fogadni, hogy beleillett a karakterébe, de attól még lehetett volna jóval erősebb. Illetve Caranthir se volt kemény, csak annak tűnt - a saját elementáljait képes megölni, ha jól csináljuk, akiket amúgy nagyon könnyen ki lehet kerülni. (A Dragon Age: Inquisiton végébe több epikusság szorult, mint itt.) Ciri pedig addigra már nagyon op-s volt, seperc alatt le lehetett csapni. Az egészben a rétestészta effektust éreztem sajnos, hogy elmondhassák: 50 óra a főszál! Nem tudom pontosan nekem mennyi volt, mert ugye teljesen vegyesen csináltam a dolgokat, de 40-50 óra biztos volt.

Mellékküldetések: hatalmas dicséret illeti a fejlesztőket, szintén nagyon változatosak és jól kidolgozottak voltak. Végre nem a tipikus "gyűjts össze 10 gombát az öreganyónak" van. Nagyon kreatívak voltak, le a kalappal. Apróság, de nekem nagyon tetszett, hogy hányféle ötletük volt arra, amikor meg kellene kapnod a munkáért elvégzett pénzed. Összesen csak 2x2 küldetésben volt hasonlóság
Spoiler!
Azért itt sem vagyok maradéktalanul elégedett, és akkor innentől spoiler! Szintén két dolog zavart. Az egyik, hogy sokszor eljátszották azt a sémát, hogy volt egy alap szituáció, majd kiderült valakiről valamilyen szomorú történet, és akkor most neked vagy nagyon sajnálnod kellene az illetőt, vagy nagyon meglepődnöd. Amúgy pontosan emiatt nagyon sokszor úgy éreztem magam, mint egy Witcher - ami lehetne pozitívum is akár, bár kétlem hogy pont ezért lettek volna ennyire kidolgozott, inkább azért, hogy meglepődj, vagy érzelmeket csaljon ki belőled -, mert a legtöbb esetben nem voltak érzelmeim senki felé. "Újabb ember, újabb hánytatott sors, nehéz és kegyetlen az élet". Valahogy így éltem meg sok esetet. A másik dolog pedig, hiába van egy rakat mellékküldetés, az én mércémhez képest nem sok olyan volt, ami úgy Istenigazából kiemelkedett volna a többi közül. Mert most hiába volt kidolgozva egy-egy karakter, vagy volt egy érdekes alap szitu, nem sok izgalom van abban, ha jártadban-keltedben fel kell állítanod három ****obrot, vagy találd meg az ellopott családi kardot, gyöngyöket halászni valakinek stb. Amik viszont működtek, azok nagyon jól működtek! Ilyenek voltak például: Visszatérés Görbelápra, Világi Bűnök, Az egértorony, A Nithling, Radovid meggyilkolása, Skellige királyválasztója, Az utolsó kívánság stb. Ezek megmaradtak, a többire már alig emlékszem. A kevesebb itt is több lett volna. Azonban szerencsére voltak más kategóriák is, azok viszont többnyire jók voltak.

Witcher megbízások szörnyekre: eleve több, mint 50 különböző ellenfél típus van a játékba, csak a szörnyekből, és akkor nem számoltam az adott típus külön boss típusát, vagy az egyedi ellenfeleket. Változatosságból nincs hiány, még akkor se, ha néhány visszaköszönt a korábbi játékokból, de ez egyáltalán nem volt baj. Matie korábban megemlítette, hogy ugyanazokra a sémákra épülnek és unalmasok voltak, ami félig igaz is, de egyrészt mindig más volt a körítés, másrészt meg itt-ott előfordul néhány kisebb csavar, ami feldobta az egészet. Amúgy meg elvégre is, ezek kimondottan ilyen küldetések, meg jól voltak szintezve, szépen be lehetett őket osztani. A harcok ellenük amúgy nagyon élvezetesek voltak, mindig izgatottan vártam, mivel rukkol elő a játék. Volt amelyikben csalódtam pl: Leshenek, de volt amelyikben meg nem pl: Pokolfajzatok. Mindenképpen ajánlom őket!

Kincsvadászatok: alapjába véve nem rosszak, és ajánlatos is őket csinálni, mert hasznosak az extra cuccok, higgyétek el, mindig jól fognak jönni. Egyébként meg (sajnos nem túl sok esetben) egészen jól el voltak rejtve a dolgok, öröm volt Tomb Raiderkedni! Néha pedig egy-két érdekes vagy szomorú háttértörténetet is olvashattunk. Mindenképpen megemlítendő, hogy minimum egy Witcher páncél szettet keressetek meg, mert nagyon hasznos lesz, talán a legjobb páncélok és kardok az egész játékban. Némelyik diagram itt is nagyon jól el volt rejtve, aminek külön örültem. Kis jó tanács: ha az összes iskola felszerelését a maxra ki akarod fejleszteni, akkor készülj fel, hogy nagyon sokba fog fájni!

De ezeken kívül is számtalan lehetősége van egy Witchernek eltölteni az időt, lássuk!

Ökölharc: jópofa dolog, némelyik harc eléggé nehéz, így végig összpontosítani kell.
Lóverseny: én nagyon szerettem őket, bár eléggé korán túl lehet fejlődni, és úgy már nem izgalmas annyira.
Gwent/Gwynt: milliók kedvence, köztük az enyém is. Egy gyors ritmusú kártyajáték, amit tényleg élvezet játszani. Az elején kicsit elveszhet az ember a szabályok között, de néhány parti és minden simán fog menni. Azonban pár dolgot meg kell jegyeznem: 1, ha nagyon nekilendülünk és folyamatosan csináljuk az egészet, akkor a játék kb. felétől már szinte verhetetlenek vagyunk, nincsenek igazi ellenfelek 2, hiába egy egyszerű játéknak indult, örültem volna ha több különleges kártyatípus van, így többet tudtunk volna kombózni 3, lehettek volna sokkal kreatívabbak is a hőslapokkal, mert a legtöbb hőslap egy sima 10 pontos kártya, amivel az a gond, hogy egy "szimpla" rajongói mod simán rálicitál kreativitásban, ugyanis jobban szétszórja az értékeket (7-8-10-12-13 stb), plusz több hőst ruház fel valamilyen extra képességgel. De ami a legnagyobb szívfájdalmam, hogy véletlenül rátaláltam egy kommentre, amiben azt mondták, hogy a Gwent nagyon hasonlít a Condottiere nevű kártyajátékra. Rákerestem a neten, elkezdtem nézni a játék mechanikáját bemutató videót, és szomorúan konstatáltam, hogy tényleg nagyon sok szabály megegyezik. Túl sok. A játékiparban amúgy is rengeteg a lopás. Fekete pont nálam, mert ha valaha is megemlítették volna, hogy (most csak mondok egy példát) "Sokat játszottunk a családdal és szerettünk volna nekik egy kicsit kedvezni." vagy bármi más, akkor nem állna így a szám. Sajnálom, hogy ezt kell mondanom, de az egyéniséget jobban szeretem, hiába amúgy egy tényleg nagyon élvezetes játék.
Bordélyházak:

Karakterek: szintén egy nagyon jó pontja a játéknak, mert ismételten kiváló karaktereket kaptunk, jól megírták őket. Lehet őket utálni, vagy együtt érezni velük, de lesznek olyanok, akiktől tartani fogsz. Szót se róla, nagyon gazdag a Witcher család ezen a téren is és természetesen lesznek szép karakterpillanatok. Egy fájó pontom volt, hogy
Spoiler!
Innentől spoileres!
Geralt: igazi vagány és kiforrott karakter, milliók kedvence, süt róla a profizmus és a nők utána szeretet Abszolút együtt lehet érezni vele, bármi történjék is vele.
Ciri: szintén egy nagyon jó karakter a maga szabadság utáni vágyával, bár gyanítom, hogy a könyvekben sokkal jobban megismerhetjük őt. Jó lett volna vele többet lenni, jobban megismerni.
Emyr: nagy csalódás lett sajnos, mert jól felépítették, van valami fenyegető a kisugárzásában, kiváló a szinkronhangja Charles Dance (Trónok Harca - Tywin Lannister) által, azonban az egyik trailerben mutattak egy sort tőle, miszerint azt mondja Geraltnak: "Szemtelen vagy velem, mert azt hiszed nem árthatok neked." A játékban meg rögtön utána mondta: "És igazad is van." Ezzel nálam totálisan romba döntötték őt, mert egy mondattal beismerte, hogy gyengébb Geraltnál. Adódik a kérdés, akkor minek volt benne...
Dandelion+Zoltán: szuper humorforrások, imádtam velük lenni, de igazából ugyanolyanok maradtak, mint voltak. Dandelion a nagy nőcsábász, Zoltánnak meg nem jött össze semmi.
Triss: talán nála volt egy jobb jellemfejlődés, mert itt csúcsosodott ki az előző rész őt foglalkoztató problémája. Amúgy aranyos és együtt lehet érezni vele. Bár a könyvben meg pont az ellenkezője.
Yennefer: sokan nem szerették, ezért Trisst választották. Nekem abszolút átjött az ő jelleme, bírtam a sajátságos stílusát. Jó lett volna vele is többet lenni, bár ez kb mindenkiről elmondható.
Vesemir-Lambert-Eskel: őket is nagyon szerettem, Lambertnek és Eskelnek nagyon jó a háttértörténete, mindamellett igazán jól sikerült az oda-vissza alapon működő beszólások. Szívesen kalandoztam volna többet velük. Vesemir, a kissé mogorva, de bölcs mentor pedig szintén egy jó karakter a maga módján, nekem vele sem volt semmi bajom. A halála sem ért váratlanul, kiszámítható volt.
Avallach: ő is nagyon jó volt, egy darabig agyaltam is rajta, hogy akkor most megbízható-e, vagy sem, de aztán rájöttem, hogy neki is megvan a maga stílusa, de attól még segítőkész.
Véres Báró és családja: nagyon sokak kedvenc része az egész játékból, elismerésre méltó, ahogy összerakták az egész storyt, még ha helyenként kiszámítható is volt. De attól még nagyon mély és érzelmes az egész.
Menge: ő is tetszett, egy igazi szemétláda, de a körmönfont fajtából.
Banyák: hatalmas pozitívum az ő karakterük, személyiségük, nagyon élvezetesek, baljósak és olykor viccesek is voltak, átjárta őket a misztikum
Spoiler!

Cerys+Hjalmar: alapvetően Cerys egy jó karakter, de láttunk már olyat, mint ő, ezért nekem kissé sablonos volt. Hjalmar nem volt a szívem csücske, semmi extra nem volt benne.
Keira: szintén egy nagyon jó karakter. Nagyon jól elrejti, hogy ő legbelül csak egy félős kislány. Nagyon örülök neki, hogy a Witcher világában sok erős és érdekes női karakter van.
Sigi: egyik nagy kedvencem az újak közül, kiváló volt a szinkronhangja is, hát még a beszólásai. Van stílusa, és hiába haverkodósan adja elő, komolyan kell venni őt is.
Radovid: igazi őrült elme, veszélyes és tettre kész. Jellemének alapjait már az előző részben megismerhettük, ami, fogalmazzunk úgy, itt csúcsosodott ki.
Az előző részekből megismert karaktereket pedig nagy öröm volt látni. Roche, Ves, Thaler, Letho, mind-mind hozzáadtak egy apró szeletet a nagy egészhez. Apropó Letho, "kár", hogy az egész játék egyik legjobb küldetése vele van, mert csak akkor lehetséges, ha az előző játékban nem öltük meg őt.

Igazából felsorolhatnám az összes karaktert, de fölösleges lenne, szerintem ennyiből bőven átjön, hogy a legtöbb karakter tényleg jól megírt és élvezet vele a játék. Akadnak persze kissé gyengébbek is, de az nem feltétlen baj.

Harc+gameplay: na ez egy érdekes része a játéknak. A fejlesztők azt nyilatkozták, hogy igyekeztek egy olyan harcrendszerrel előállni, amit könnyű megtanulni, reszponzív, dinamikus és nem olyan merev, mint a második részben. Jelentem ez mind sikerült is - mégis az a baj vele, hogy egy idő után unalmas. Sajnálom, de tényleg ez van, mert voltaképpen ugyanaz az alapja mindnek. Térj ki időben és valamilyen módszerrel támadj vissza. Ami nagyon jó és nagyon tetszett, hogy voltaképpen semmilyen megkötés nincs, azaz úgy fejleszted magad, ahogy akarod. Sőt, játék közben, ha van egy kis pénzed, akkor bármikor átvariálhatod kedved szerint. Ez egy nagyon szimpatikus húzás volt, de a harcrendszeren mit sem változtat, hiába azt vethetsz be, amit csak akarsz. Ugyanúgy vannak főzeteink, bombáink, fegyverolajaink, és ezúttal belekerült egy jópofa újítás a számszeríjnak köszönhetően. A világot nem váltja meg, de néha hasznos tud lenni, főleg víz alatt! A két fő irány továbbra is a harcos és "mágus" út. A harcos úttal az a bajom, hogy csak két új mozdulatot tudunk opcionálisan megtanulni, ami szerintem kevés, mert attól még monoton marad az egész. Én a Jeleket erősítettem, és egyáltalán nem bántam meg, mert sokkal több opció áll a rendelkezésünkre. Azt a részét egész jól eltalálták. Nem tökéletes, de bőven a jó felett van. Külön piros pont jár azért, mert hiába van meghatározva a Bestiáriumban egy-egy adott szörny ellen a megfelelő technika, attól még más is lehet jó harc közben
Spoiler!
A másik bajom a harcrendszerrel, hogy hozzávetőlegesen a fele skill vagy haszontalan (még ha elsőre jónak is tűnik), vagy csak amolyan sallang töltelék. Van egy méltatlanul alul értékelt játék, a Bound by Flame, ami azért annyira nem rossz, mint írták róla. Na abban kb 3x jobbak és használhatóbbak a skillek mint itt, pedig sokkal kisebb csapat. Az AI nem rossz, "korrekt". Szerintem lehetne picit jobb, de simán vállalható. Főleg akkor mutatkozik meg az ereje, amikor pl 3-4 Fojtólidérc körbe fog, vagy 6-8 nekker nekünk támad. Oda kell néha figyelni. Azonban sokszor csinál hülyeséget az AI. Elmegy a másik irányba, vagy leüt, kábult vagyok és meg se támad, pedig szabad lenni a terep. Kis apróság, de az sem tetszett, hogy harc közben a kajától is lehet gyógyulni. Nagyon fontos: szerintem mindenképpen vagy hardon, vagy a legnehezebb ún. "Halálfutam" nehézségi szinten játsszatok. Azon egyszerű oknál fogva, mert egyrészt nem kell megijedni egy kis kihívástól, másrészt így sokkal jobban kinyílik a világ, hogy rá lesztek "kényszerítve" arra, hogy több mindent használjatok. Egyszóval sokkal izgalmasabb lesz a kalandotok. A hajókázás jópofa dolog, azonban hosszú távon (kérdőjelekre vadászás) nagyon unalmas. Az acsikkal pedig még egy kis pluszt adnak, mert akad benne néhány nagyon kreatív, amit élvezet megcsinálni - meg néhány nagyon nem kreatív, ami bosszantó tud lenni.

Döntések: na itt tényleg számítanak, nem egyszer egy-egy karakter sorsa múlhat a döntéseiden, sőt, van hogy egész közösségeké is. Sok esetben jól meg kell fontolni a dolgokat. Nagyon örültem neki, hogy jó pár döntési helyzetben időre kellett választani, piros pont! (Mondjuk lehetett volna több is szerintem.) Egy bajom azért van. Innentől spoiler! Igazából az egészhez viszonyítva, kevés az olyan döntés, ami tényleg meghatározó. Persze van dögivel, de azok inkább a fő és a főbb mellékkarakterekre vonatkoznak. A többivel az a baj, hogy hiába próbálja elhitetni a játék veled, egy idő után nagyjából rá fogsz jönni, hogy nem volt lényegi dolog, mindegy hogy volt beállítva. Ott van például a Mengés beszélgetés, nagyon jól kitalálták és felépítették, de van bármi hatása a főszálra? Nem! Ugyanúgy megtalálod majd Dandeliont, Sigi meg ugyanúgy haragudni fog rád, mert hazudtál neki Dandelionról, de ha még egy picit kompenzáltad volna a kincstár kulcsával, akkor se fog segíteni Kaer Morhennél, mert hazudtál neki. És így tovább. A Ciris fő döntéseket szerintem jól kitalálták, bár némelyiknél könnyű volt rájönni a jóra. Attól függetlenül kreatív volt, több olyat csinálhattak volna. Igaz, akkor meg a "casualok" sírnak. Ejj te játékfejlesztés, nem vagy egy könnyű eset! Egyik legmaradandóbb következménye a döntésemnek az volt, amikor Yen és Triss kamatostul visszaadta nekem. Olyan szinten megalázva éreztem magam, láttátok volna a fejem! Hát na, megmondom az igazat, nem tudtam dönteni közülük, mert mindketten szimpatikusak voltak számomra, ezért összejöttem mindkettővel. És az is mélyen érintett, amikor Keiránál rossz döntést hoztam és kinyírtam.

Hangulat: varázslatos, páratlan, kiemelkedő, nagyon jó, csodálatos, nagyon egyben van az egész világ, epikus, eszményi, elbűvölő, és még sorolhatnám... De igazából bármelyik, vagy az összes ráillik, egyszerűen annyira ott van a szeren ez az egész "open world" életérzés, hogy az tényleg hihetetlen. Most mondjátok meg, melyik másik játékban van olyan, hogy az esti naplementében Keszeg nyergében lovagolva vágtatsz előre, miközben a lágy esti szél simogatja az arcodat, menet közben tátott szájjal bámulod Novigrad elképesztő városát, majd hirtelen valaki durházik, csulázik vagy krákog egyet? Voltaképpen szinte bárhova el lehet menni mindenféle megkötés nélkül, miután kinyílt a világ. Tényleg nagyon sok játékórát bele lehet ölni, egy átlag játékos, aki nincs oda különösebben az RPG-ért, szerintem minimum 100 órával számolhat. De ha mindent megcsinálunk benne, akkor a szám valahol 250-300 körül lesz, ami nem kevés. Magával ragad és nem ereszt. Mindig vissza akarsz menni a világba. Hanyagolod a szociális életed. Ezeket fogja átélni az, aki belekezd! Érezni rajta a szláv mitológiát, érezni, hogy valami egészen mással van dolgod. Ahogy korábban írtam, ha csak állsz és bámészkodsz, akkor is elveszel benne. Nem is írok ide többet, mindenki élje át maga!

"Lélek": azért összességében a CD Projekt Red megmutatta hogyan is kell játékot fejleszteni, bár példát tudnának statuálni ezzel! El tudjátok képzelni például azt, hogy milyen szintű szervezésre, szervezettségre és profizmusra volt ehhez szükség? Voltaképpen, amikor anno még belevágtak a Witcher első részének a fejlesztésébe, szó szerint a nulláról kezdték el, mert szinte semmit sem tudtak a játékfejlesztésről. Erre fel tessék, majd másfél évtized alatt feljutottak a csúcsra, és bemutatták a legkiforrottabb játékukat. De mi mást is várhatna el az ember egy ilyen szintű játéktól, hiszen ha mindenkit beleszámolunk, akkor közvetve vagy közvetlenül, de több mint 1500-an dolgoztak a játékon, 820 000 szó született az írók tollából, 2000 rajzot készítettek a művészek, 1500 karaktert kreáltak és 16 000 animációt csináltak az animátorok, csak hogy egy részét megemlítsük. A CDPR a mai napig (pedig már több, mint 1 éve jelent meg a játék) "foltozgatja" a játékot, miközben további kisebb-nagyobb új funkciókkal is ellátja azt. Pár napon belül kijön az igen tetemes, szám szerinti tizenharmadik patch: http://wpc.4d7d.edgecastcdn.net/004D...l9fczl2s3h.pdf Facebook oldaluk (https://www.facebook.com/thewitcher/) minimum napi szinten egyszer frissül és több közösségi csatornán is tartják a kapcsolatot velünk, játékosokkal. Olyan szintű szeretetet, gondoskodást és törődést mutatnak az irányukba, melyet csak kevesen. Nagyon kevesen. Alábbiakban megemlítek néhány kisebb érdekességet a játékból, csakhogy pár példával alátámasszam, mekkora figyelemmel is készült a játék. Alapvetően nem spoileres, de ha magad szeretnéd felfedezni ezeket, akkor ne olvasd el!

- az egyik küldetésben Geralt odaszól valakinek, hogy éjszakára szórjanak sót az ajtójuk elé. Az összes ajtónál megfigyelhető lesz este.
- észrevettétek, Geralt milyen egyedi módszerrel teszi el a kardot? Meglöki a tartóját.
- figyeljétek meg a víz felszínének változását amikor rátoltok egy Aardot.
- minél több főzetet iszol, annál jobban meglátszik az arcodon.
- ha jól időzítesz, akkor az Aardal eltérítheted a nyílvesszőket.
- a Hét Macska Fogadó környékén tényleg megtalálhatod a hét cicust.
- az egyik küldetés során elképzelhető, hogy valaki felett ítéletet fognak mondani. Ha figyelmesen barangolsz a világban, akkor megláthatod a következményét a dolognak.
- az egyik küldetés során valakit 15x meg fognak korbácsolni. Ha figyelsz és számolsz, tényleg 15 korbácsütés lesz.

Ha pedig azt is figyelembe vesszük, hogy egy átlag tripa A-s címhez képest jóval kevesebb pénzből hozták mindezt létre, akkor még nagyobb az érdemük. Nem is csoda hogy rengeteg olyan játékos is megvette, aki vagy korábban nem ismerte a szériát, vagy nincs is oda annyira az RPG-ért.

Feketeleves: persze lehet itt ódákat zengeni, de azért közel sem tökéletes játék, főleg nem "Évtized Játéka". Számtalan olyan dolog maradt benne, amiért nagyon kár. Abszolút érezhető, hogy be szerették volna vonni a casual réteget is, ennek következményében pedig sok butítás van egy klasszikus RPG-hez képest. Szintén nagyon lehet érezni rajta, hogy folyamatosan variálták a dolgokat, főleg történet szempontjából, ami szerintem nem tett jót neki. Aki az elejétől fogva figyelte a fázisokat, sok olyan dologgal találkozhatott, ami végül be se került, vagy másképpen került bele a játékba. Részük persze indokolt is, azzal értelemszerűen nincs baj. Milyen király is lett volna Caranthir ellen megküzdeni Kaer Morhenben, vagy Emyrrel Vizima tróntermében beszélni, nem pedig egy eldugott kis hátsó szobában. Nem tudom hogy számoltak a fejlesztők, de végül aztán Cirivel közel sem kalandozhattunk 10 órát, max. 2-3 volt az jó esetben. Van két dolog, amiktől máig megőrülök, az egyik, hogy a nagy hős harcos Geralt egy két-három méteres estétől meg tud halni, a másik meg, hogy állandóan mindenbe beakad. Nem igaz, hogy nem tud egy öt centi magas rámpára automatikusan rálépni. Figyelembe véve, hogy amúgy mennyire összetett a játék, ezek kiábrándítóak és idegesítőek. Van benne néhány puzzle is, de voltaképpen minek, hiszen annyira könnyűek. A kameramegoldásokkal sem voltak mindig kibékülve, voltak egész ötletes beállítások, míg máskor meg nem sikerült átadni azt szerintem, amit kellet volna. De akkor még nem is beszéltem az eszméletlenül suta loot rendszerről, nagyon nem jól adja a jutalmakat a játék. Van például egy 24-es szintű küldetés, ami elég hosszú, és mi a jutalma? Egy 18-as szintű kard, ami addigra kb már használhatatlan. Ez nem tűnt fel a tesztelőknek? A túlfejlődés egyik részét ügyesen megoldották, mert ha 6 szinttel túllépsz az ajánlott szinten, akkor alig kapsz xp-t az adott küldetésért, így kompenzálták a túlfejlődést. Az érem másik oldala viszont, hogy nem gondoltak jól azokra a játékosokra, akik időt nem sajnálva, tényleg mindent meg akartak csinálni, így ők sokszor túlfejlődöttek voltak, ezért nem tudták élvezni a harcokat. Több esetben is indokolatlanul nagy mennyiségű xp-t kaptunk, volt hogy egy küldetésért 1500-2000-ret is. Apróság, de megemlítem, először Eredin páncélja teljesen máshogy nézett ki, nagyon sokan megszólták őket, hogy nagyon Szauronos, mire a fejlesztők vették a lapot és lecserélték. Eddig minden ok, de ha megnézzük a három fő bosst a Vadak közül, nem tűnt fel senkinek, hogy Eredin beleolvad közéjük? Maximum a korona miatt lehetne kitalálni, de hát Caranthirnak is van egy ékes fejdísze, illetve Imlerithnek meg egy feltűnő válldísze. Valahogy nem eléggé királyi nekem. A jó ending végén feltűnik pár percre egy fegyvermester, aki valami nagyon nagy hírű és elismert valaki, Ort Mester. Oké, elhiszem róla, hogy tényeg az aki, de akkor az egész játék alatt miért Hattori volt beállítva a királynak? Mikor Geralt végre találkozik szemtől szemben Imlerithel, az elkap egy levelet és a delejes tekintetével a távolba réved - ennek mi értelme volt, azon kívül, hogy a trailerben jól nézett ki? Mert totál idegen a karakterétől amúgy. Mondom még egy példát a végére. Lezajlott a Kaer Morheni csata, megvolt az epikusság és a dráma, jöhetne a békés csend a feldolgozásra, erre fel csak úgy hirtelen kitalálta a történet, hogy öljük már meg Imlerith-t, pusztuljon a férgese! Az nem tűnt fel senkinek, hogy nagyon rossz ritmus volt ez így? Nagyon kézreálló volt az UI, nagyon szépen skálázható a HUD, de arra alapból senki nem gondolt, hogy egy gombnyomással el lehessen tüntetni? Az előző játékban eleve benne volt. Illetve megfigyeltem, hogy nagyon sokszor említik a fejlesztők, hogy "mennyi mindent kapsz a pénzedért", ezt nem győzik hangsúlyozni. Amúgy teljes mértékben igazuk van, gondoljunk csak a nagyon korrekt lemezes kiadásra (amiben még egy külön megköszönő lap is volt), de nekem kicsit túl sokat mondják. Abszolút példamutató a játék egyébként, legalábbis sok esetben, de szerintem nem történt meg az "RPG újradefiniálása", ahogy azt a legelső fejlesztői videóban ígértek. Ahhoz tovább kellett volna fejleszteniük, legalább fél évvel.


Hearts of Stone/Kőszívek: és akkor elérkeztünk az első nagy kiegészítőhöz. Emlékszem, mikor a CDPR bejelentette, hogy lesz Season Pass, mennyien letámadták őket, hogy "micsoda egy pénzéhes banda!" Bárcsak tudnák, hogy milyen jó kis DLC született meg!

Pozitívumok: A trailerek nagyon jók voltak, jól megcsinálták őket. A történetről nem akarok sokat regélni, az egyik legjobb volt, amivel valaha is játszottam eddig! Nagyon ott volt a szeren, végig izgalmas, misztikus és érdekes volt, nem volt benne üresjárat. Látszik, hogy a fejlesztők tanultak az alapjáték hibáiból. Ráadásul egyáltalán nem vetette meg a humort, számtalanszor szakadtam a röhögéstől! Ismét jár a piros pont a magyarítóknak is, bár
Spoiler!
! Egyedül két észrevételem van
Spoiler!
A karakterek nagyon érdekesek, némelyikük pedig abszolút egyedi lett. Egyedül talán
Spoiler!
Párbeszédekben és a szinkronban is ismét remekeltek, és a zene is ott volt a szeren, született néhány jó kis misztikus téma. A hangokra se lehet panasz, jók lettek megint. Boss fightok tekintetében is előrelépés történt, egyediek és erősek voltak, mindamellett nagyon jellegzetesek is.
Spoiler!
És mintha az AI is erősödött volna. A végső boss fight ötletéért pedig egy hatalmas pacsi jár a fejlesztőknek, mert végre valaki be merte vállalni! Egyáltalán nem újdonság a műfajban, sőt mondhatni az egyik alapköve, de eddig sajnos nem sűrűn használták se ők, se mások. Kaptunk egy új állatfajt, a vadkant, nem lett rossz, azonban az új szörnyek vitték a pálmát, akik leegyszerűsítve csak, pókok voltak. Elsőre nem hangzik valami húde komolynak, azonban nagyon szemét kis ellenfelek tudtak lenni, főleg csoportban, mivel gyorsak és mobilisak, így nehéz volt őket eltalálni. Van pár új Gwent lap is, nem voltak rosszak, egy kicsit feldobták a játékot az új képességek - érdemi nehéz ellenfél továbbra se volt.

Negatívumok: mellékküldetésből kapunk 1, azaz egy darabot, ami nem rossz, de szerintem könnyen rá lehet jönni. Helyettük van rengeteg kincsvadászat, de tényleg rengeteg, amikben maximum a háttértörténet az érdekes
Spoiler!
Erre azért volt szükség, mert az új gameplay mechanizmus eszméletlen költséges. Különféle szavakkal és jelekkel megerősíthetjük magunkat, azonban egy kezemen meg tudnám számolni, hogy mennyi közülük az igazán hasznos. És az ezt bemutatni hivatott Ofieri szál se valami nagy dolog, kb. olyanok voltak az árusok, mint a klasszikus közel-keleti üzletemberek Új helyszínként kapunk néhány tényleg szépet és jót, de voltaképpen csak Novigrad külterületét bővítették ki egy kicsit. Azért mindenképpen megemlítem a Deadwight/Lúdbérc erdőt megint, na azt nagyon eltalálták, az kiemelkedő lett, és az utolsó pálya is szuper lett. Este a sötétben a bezárt szobádban a fejhallgatóval a fejeden nagyon félelmetes és hangulatos tud lenni. Kaptunk néhány új páncélszettet is, de a kinézetükön kívül egyik se jelentős szerintem. Nagy negatív csúcs viszont a Vipera Iskola szettje lett, nagyon elbarmolták, már bocsánat. Eleve csak az alap Kaer Morheni páncélt színezték át, ami nem sok kreativitásra ad okot, de belegondoltak abba, hogy hogyan nézne ki a páncél Lethon? Nincs annyi vipera a világban, amennyiből le lehetne fedni Letho karjait. Az egyik legnagyobb negatívum pedig a tehéngyilkolós acsi, ne kelljen már 20 bocit megölni egy "hülye" acsiért.

Összességében egy igen tartalmas és jó DLC lett, melynél egyértelműen a történet mindent vitt. Büszkék lehetnek rá!


Mindezek után, vajon milyen megpróbáltatások, kalandok és izgalmak várnak ránk a Blood and Wine/Vér és Borban? Csak a Jóisten és a fejlesztők tudják. Azonban annyi rengeteg újdonságot mondtak a fejlesztők, hogy követni is nehéz. Alább részletezek pár fontosabb és érdekesebb dolgot:

- nagyon pedzegették a történetet és főleg a főellenfelet, akivel a harc nem egy sima harc lesz Geraltnak, hanem "A Harc"
- teljesen új terület, ami olyan nagy lesz, mint az alapjátékban Skellige szigeteinek összessége, ami valljuk be, nem kicsi
- teljesen új soundtrack
- minimum 20-30 óra játékidő, több mint 90 küldetés
- javul a grafika, 20%-al több lesz a növényzet, amit az alapjátékba is becsempésznek, új dinamikus tájékozódási rendszer, új bevilágítási rendszer, 80-90%-ban új textúrák
- 20 új szörny
- rengeteg új páncélszett, köztük az első részben használt is
- visszatér az aréna
- új mutációk
- új gameplay mechanizmusok
- lesz egy házunk, bár e tekintetben kissé óvatos vagyok, meglátjuk majd, hogy miként illeszkedik bele. Remélem nem az lesz, hogy
Spoiler!

- színezhetjük a páncéljainkat, e tekintetben sem vagyok annyira lenyűgözve, mert az egyik trailerben láttam a Macska páncél színezését, és szerintem egyik sem jobb, mint az eredeti
- lesz sok új karakter, de visszatérnek a régiek közül is páran
- új Gwent frakció: Skellige, erre kíváncsi leszek, láttam belőle pár új lapot, érdekesnek tűnt
- 40 felfedezésre váró új helyszín

Nálam két dolog fog dönteni. Az egyik a történet, mert az a legfontosabb, a Hearts of Stone után igencsak fel van adva a labda, nem lesz könnyű megütniük. A másik a harc, legyen tényleg erősek az ellenfelek, mert kell a kihívás. Egy biztos, unatkozni nem fogunk!



Már majdnem a végén járunk, de még mielőtt elmondanám az utolsó pár soromat az összegzésről, nagyon szeretnék egy dolgot külön kiemelni, miszerint az egyik küldetésben megszületett a videójáték történelem egyik legjobb gonosza! Aki nem játszott sem az alapjátékkal, se az első DLC-vel, az most NE olvasson tovább!

Nagy szavaknak tűnhettek a fentiek, pedig korántsem azok. Olyan szinten kidolgozták a karaktert, hogy tényleg leesett az állam, minden mindennel egybefüggött nála. Ki másról is lehetne szó, ha nem: Gaunter O'Dimmról? Elemezzük ki részletesen a miérteket. Nagyon részletesen fogom taglalni őt, biztos vagyok benne, hogy aki nem nézett utána, számos új dolgot fog megtudni róla!

- Gaunter O'Dimm, ki is ő? A történetben elárulják: Evil vagy Evil Incarnte, azaz "A Gonosz" vagy "A Gonosz Inkarnációja", ami egyértelműen a Witcher világának Ördögére utal. Bezony, ki gondolta volna? Sokaknak nem volt ez egyértelmű amúgy. Nagyon jó és kreatív ötletnek tartom, hogy a készítők nem egyértelműsítették 100%-ban, hanem csak igen erősen ráutaltak. Sose gondoltam volna, hogy ennek a világnak van Ördöge.
- tegyük csak sorrendbe a nagybetűket, mit kapunk? GOD, azaz "Isten"
- már az alapjátékban találkozhatunk vele, ahol búcsúzásképpen megemlítette, hogy "Nekünk, útszéli vándoroknak, össze kell tartanunk. Lehet, egy napon majd te leszel az én segítségemre." És így is lett
- az alapjáték főszáljának végén találkozhatunk öt törpével, azokkal akikkel a Ködszigeten találkozhattunk korábban, miközben Cirit kerestük. Ők tesznek említést egy bizonyos "Mr. Mirrorry"-ra, akinek egy kelyhet loptak el a korábbi gazdájától, Lord Dagborgtól.
- az alaptörténet egy lengyel mítoszra, Mr Twardowski-ra épül
- Gaunter "teljesíti" a kívánságodat, úgymond szerződést kötsz vele, szinte bármit kérhetsz tőle, cserébe a lelkeddel kell fizetned - utalás az Ördögre
- rengeteg jelenetben NPC-ként van jelen, keresgéljétek bátran!
- a történet elején játszik egy fakanállal, majd szintén azzal szúrja ki egy számára unszimpatikus ember szemét - nagyon hatásos volt
- az esküvős küldetésben elkezdi mesélni a helyi asszonyoknak, hogy a sütéshez a legfontosabb dolog az idő, majd a szemkiszúrós jelenetben két tapsütésre megállítja azt - szintén minden mindennel összefügg
- saját önálló jelleme van, ha rossz választ adsz neki, akkor megsértődik és beszól. Például amikor sima varázslónak néztük őt. "Please no, I cannot stand spells. Childish hocus pocus; it's just not interesting."
- a történet végén a hely ahova elvisz minket, voltaképpen a Pokol helyi megfelelője (és ilyen szintű kidolgozottságnál nem lennék meglepve, ha a gyerekkórusos zenei téma nem az elkárhozott lelkek jajveszékelésének a szimbóluma lenne)
- két másik ismert neve ezen a világon, a Man of Glass vagy Master Mirror, azaz Tükörmester. A tükör mindig is a gonosz egyik szimbóluma volt.
- csak úgy lehet elűzni, ha egy kihívásban legyőzzük őt, eddig Geralton kívül csak egy embernek sikerült
- az egyik Stephen King novella szereplője Randall Flagg, akinek az egyik neve Waltter o'Dim. Szintén mutat némi hasonlóságot, mert ő is kívánságokat teljesít sötét dolgokért cserébe
- azért Gaunter sem tud mindent, mert ha a rossz endinget választjuk és azt kérjük a segítségünkért cserébe, hogy mondja meg hol van Ciri, ő sem fogja tudni
- a kaland során Gaunter két alkalommal fagyasztotta meg az időt és tűnt el hirtelen, mindkét ilyen esetben az egyik karakter a "devil" szót mondta ki, amivel voltaképpen elmondták a lényeget, de senkinek sem tűnt fel az angol szójáték miatt És mindkét alkalommal egy fakanál volt a kezében.
- Gaunter zenei főtémája külön dalt is kapott, amit a Yantra falu útjelző táblájánál üldögélő kisgyerekek énekelnek - egyértelmű referencia Gaunterre
"His Smile fair as spring, as towards him he draws you
His tongue sharp and silvery as he implores you
Your wishes he grants, as he swears to adore you
Gold, silver, jewles he lay riches before you
Dues need be repaid and he will come for you
All to reclaim, no smile to console you
He'll snare you in bonds, eyes glowing afire
To gore and torment you untill the stars expire."

Minden mindennel összefügg. Na ezt múlja felül, vagy egyáltalán csak egy kicsit is közelítse meg valaki! Alex Norton nevét, mint Gaunter szinkronhangja, egy életre megjegyzem, félelmetes hogy mit ki nem hozott az egészből.



Kedves Witcher társaim, a végére értünk, de még mielőtt összegezném az egészet, mindenképpen szeretném megköszönni, ha vetted a fáradtságot és időt, energiát nem sajnálva végigolvastad az egész eddig élménybeszámolómat. Köszönöm szépen! Jutalmad pedig egy érdekes kis segítség lesz: ha kalandozásaid során bármikor is mohos farönköket látsz, menj oda hozzájuk, nyomd meg az "E" gombot és a benne találtakat használd fel legjobb belátásod szerint. Van egy magyar facebook oldal is, ahol három magyar fejlesztőtől is elolvashattok egy-egy interjút: https://www.facebook.com/thewitcherhungary/notes Érdemes amúgy nyomom követni az oldalt, mert sok érdekességet és exkluzív dolgokat találhattok rajta. Ha pedig valakinek gondja akadna a nehezebb harcokkal, az alábbi videókat ajánlom figyelmébe segítség gyanánt: https://www.youtube.com/playlist?lis...4cJHw_1q4SGUAk

Összegzés: Amint olvashattátok, teljesen őszinte voltam, megemlítettem nagyon sok jót és felhívtam a figyelmet számtalan rossz dologra is. Egyáltalán nem az volt a célom, hogy kötekedjek, vagy leszóljam a játékot! Sokkal inkább az, hogy "törekedjek a tökéletesre" és rávilágítsak a hibákra. Nem fogom pontozni, mert totális baromság lenne. Inkább másképpen közelítem meg az egészet. Hogy jó játék-e a Witcher 3? Igen! Életem eddigi egyik legjobbja? Igen! Megérte minden ráfordított időt és pénzt? Igen! Megérte két éjszakát is fent maradni anno? Igen! Nagyon sok hiba van a játékban? Igen! Kissé túl hypeolták a rajongók? Igen! A végső értékelést, egy kérdésre adott válasz adja meg: Hol tart ma a játékfejlesztés? Valahol ott, ahol a CD Projekt Red! Ennél szebbet pedig fejlesztőcsapat nem nagyon kaphatna.
Címkék: Nincsen Címkék módosítása
Kategóriák
Játék

Hozzászólás

  1. OBig logója
    Én nem szeretem a horror játékokat, bár manapság már mi nem horror? TR-ben is van rendesen.
    Viszont elolvasva a hatalmas, remek bemutatódat, ki fogom próbálni. Adok neki egy esélyt nálam.
    Nem semmi munka volt ez a blog, gratula-köszönet érte.
  2. drlecter logója
    Idézet OBig eredeti hozzászólása
    Én nem szeretem a horror játékokat, bár manapság már mi nem horror? TR-ben is van rendesen.
    Viszont elolvasva a hatalmas, remek bemutatódat, ki fogom próbálni. Adok neki egy esélyt nálam.
    Nem semmi munka volt ez a blog, gratula-köszönet érte.
    Köszönöm!
    Szerintem megéri kipróbálni, jó játékot hozzá!
    És nagyon kevés horror elem van benne.
  3. Matie logója
    Csatlakozom, csak ajánlani tudom a játékot én is, mindenképp megér egy próbát!